İade Politikası

Onarım Amaçlı İade Prosedürü

Eğer kendi iade dökümanınızı kullanmıyorsanız, lütfen onarım talep formumuzu doldurunuz.

Gerekli dökümanları doldururken fatura için kullanılmak üzere lütfen referans ya da satın alma emri numaranızı belirtmeyi unutmayınız. Bu, garanti altındaki ürünler için de geçerlidir. Bu doğru takip için gereklidir ve size iade sürecinde zaman kazandıracaktır. Lütfen referans ya da satın alma numarası bulunmayan ürünlere iade yapılamayacağını göz önünde bulundurunuz.

  1. Lütfen iade edilen ürünün parça ve seri numarasını belirtiniz.
  2. Problemi kısaca açıklayınız.
  3. Dökümanları kutunun içine koyunuz (gümrükte çıkarılma riskine karşı)
  4. Ürünleri orijinal kutularında yollamaya çalışınız. Düzgün paketlenmeyen ürünler taşınma süresince hasar görebilir ve bu hemen tespit edilemeyebilir. Özellikle EGA üniteleri orijinal paketlerinde yollanmak zorundadır, başka türlü bir paketleme taşınma süresince hasara yol açar. Taşınmada oluşan hasarlar garanti kapsamına girmez.
  5. AB dışı ülkelerden yapılacak her iade için ürünlerin onarım ve iade için olduğunu ve C101 yetkisine (sadece geçici ihraç edilen onarım malları) sahip olduğunu belirten gümrük dökümanları doldurulmak zorundadır. Bu dökümanlar eksik olduğu takdirde Autoflame gümrük otoriteleri tarafından cezaya çarptırılabilir, bu durumda masraflar iadeyi yapan müşteriye iletilecektir.

Ürünler Autoflame tarafından teslim alındığında müşteri bilgilendirilecektir. Bilgilendirme belgesi teslim alınma tarihi, tahmini tekrar yollanma tarihi, referans ve satın alma numaraları, seri numaraları ile birlikte teslim alınan ürünler ve onarım masraflarını içerecektir.

Aşağıdaki not da dahil olacaktır:

LÜTFEN BELİRTİLEN FİYATIN TAHMİN EDİLEN MİNİMUM FİYAT OLDUĞUNU VE SON FATURA FİYATI OLMADIĞINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUNUZ. KESİN MASRAFLAR TÜM ONARIM ÇALIŞMALARI BİTTİKTEN SONRA BELİRLENECEKTİR.

Lütfen garantisi onaylanmamış her ürün için yukarıdaki koşulların geçerli olduğunu unutmayınız. Eğer ünitenin ekonomik onarımın ötesinde bir durumda olduğu tespit edilirse nedenlerini açıklayan bir onarım raporu müşteriye gönderilecektir.

Bazı durumlarda “hata tespit edilemedi” uyarısıyla yollanan garantili ürünlerden temel onarım ücreti alınır. Bunun sebebi süre testi gibi standart testleri uygulamamız gerekmesidir. Nakliye masrafları müşteri tarafından ödenir. Garanti ürünlerinin nakliye masrafları yalnızca Autoflame ile önceden anlaşılması durumunda karşılanır.

Ürünlerin sevki tamamlandıktan sonra sonra fatura ve hata tespit raporu size yollanacaktır.